Acer Aspire 5520Gstä meni näytönohjain rikki - tarvitsen uuden

Viestiketju Kannettavat tietokoneet -osiossa. Ketjun avasi sydost 29.09.2010.

  1. sydost

    sydost Member

    Liittynyt:
    29.09.2010
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Moro,

    meni Acer Aspire 5520G läppäristä näytönohjain rikki ja muuten kone on ehjä. Onko jostain mahdollista saada koneeseen yhteensopivaa näytönohjainta kohtuu hintaan, jotta saisi vekottimen taas pelittämään.

    Aikaisemmin siinä oli näytönohjaimena GeForce 8600M GS.
     
  2.  
  3. ugge

    ugge Regular member

    Liittynyt:
    20.11.2007
    Viestejä:
    1,146
    Kiitokset:
    9
    Pisteet:
    48
    Esimerkiksi TÄMÄ käy, tai sitten TÄMÄ kortti toimii varmasti koneessasi.
    Tuo orkkis kortti saattaa olla aika vaikea läytää, chipsetin siihen vanhaan korttiisi kyllä löytää helposti parin kympin hintaan mutta koska se on mallia BGA (ball grid array) niin sen vaihto ei kotikonstein onnistu.

    Kurkkasin nuo pikapikaa ebaystä, kannattaa googletella jos löytyisi halvemmalla.
    ATI HD3650 saattaa myös käydä tuohon koneeseesi, satavarmasti en osaa sanoa koska ei ole atin kortista omaa kokemusta.
     
  4. sydost

    sydost Member

    Liittynyt:
    29.09.2010
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kiitos avusta. Jos laittaa uuden kortin niin pitääkö käyttöjärjestelmä asentaa uudestaan vai lähteekö pelittämään ihan sukkana vaihdon jälkeen?
     
  5. ugge

    ugge Regular member

    Liittynyt:
    20.11.2007
    Viestejä:
    1,146
    Kiitokset:
    9
    Pisteet:
    48
    Ei tarvi käyttistä uudelleen asentaa, uudet ajurit kun asennat niin pitäisi pelittää. Nvidian sivuilta löydät sopivat softat ja ajurit.
     
    Viimeksi muokattu: 30.09.2010
  6. sydost

    sydost Member

    Liittynyt:
    29.09.2010
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Paljon kiitoksia avusta, Ugge!

    Ostin ekasta linkistä näyttiksen ja tänään postiin tuli paketti Hong Kongista. Pikku tusaamisen jälkeen näyttis meni kivasti paikalleen ja sain muutenkin koneen takaisin läjään. Pikkusen omaa viritystä piti tehdä heatsinkin kanssa, mutta sain senkin ihan nätisti pysymään paikallaan. Ainakin toistaiseksi pelittää hienosti.

    Jäi kotivakuutuksen korvauksista hieman rahaa taskun pohjallekkin :).
     
  7. ugge

    ugge Regular member

    Liittynyt:
    20.11.2007
    Viestejä:
    1,146
    Kiitokset:
    9
    Pisteet:
    48
    Hieno homma että pelittää!

    Jouduitko vaihtamaan vanhasta näyttiksestä heatsinkin kiinnityksen uuteen kortiin vai miten jouduit virittelemään?
     

Jaa tämä sivu